K O N T A K T

 

T R A N S F E R

Biuro i sklep:

 

Lotnicza 15

62-006 Janikowo

 


Godziny otwarcia:


Poniedziałek: 7:00 - 15:00
Wtorek: 7:00 - 15:00
Środa: 7:00 - 15:00
Czwartek: 7:00 - 15:00
Piątek: 7:00 - 15:00

 

Dodatkowo III - X:


Sobota: 8:00 - 12:00

 

 

Numer rachunku do przelewów:

 

68 1090 1737 0000 0001 1219 8694 

ZAMÓWIENIA, USŁUGI,

WYCENY INDYWIDUALNE:

 

kontakt: 733 006 006

e-mail: marta@transfer.poznan.pl

 


 

Media społecznościowe

FB_icon YT_icon

 


SWARDMAN
Kosiarki wrzecionowe i akcesoria

Co to takiego kosiarka wrzecionowa?
Różnica pomiędzy kosiarką wrzecionową a popularnymi kosiarkami rotacyjnymi,  jakie znamy z naszych ogrodów
polega na użyciu innego elementu tnącego i zastosowaniu innej techniki cięcia. W tradycyjnej u nas kosiarce rotacyjnej elementem tnącym jest pojedynczy nóż wyposażony w ostrze. Ścinanie trawy odbywa się w ten sposób, że szybko obracające się ostrze ścina źdźbła trawy ruchem przypominającym cięcie zwykła kosą ręczną. Aby ściąć źdźbło w taki sposób,bez szkody dla trawy ostrze musi być piekielnie ostre i precyzyjne, co jest dość trudne do zastosowania w praktyce. Nóż dobrze przygotowany i naostrzony miałby małą żywotność i wymagałby częstego ostrzenia "na brzytwę". Ostrze noża tradycyjnej kosiarki jest naostrzone pod takim kątem, że przy prawidłowej eksploatacji wymaga ostrzenia tylko raz w roku, w miarę dobrze kosi trawnik i większość użytkowników jest zadowolona. Jeśli jednak ktoś jest zwolennikiem idealnie, równiutko przystrzyżonego trawnika w jak najlepszej kondycji, zauważy, że ścięte w ten sposób źdźbła trawy są na końcach postrzępione. Końcówki przysychają i żółkną, trawa przez dzień lub dwa po koszeniu nie wygląda najlepiej. Co zatem z tym zrobić?

Może postawić na kosiarkę wrzecionową?
Właściwie to kosiarka wrzecionowa była pierwszą maszyną używaną do przycinania trawników Przed wynalezieniem jej przez Edwina Buddinga 1830 roku do koszenia trawników używano kosy lub po prostu owiec. Najważniejszą zaletą tej kosiarki jest system tnący (owe wrzeciono) zbudowane w taki sposób, że trawa ścinana jest przy pomocy 2 elementów. Jedno ostrze umocowane jest w ramie kosiarki na stałe, drugie ostrze to obrotowe noże (od 5 do 10 lub nawet 12 w zależności od wielkości kosiarki) Żdźbła trawy są ścinane tak jak przy użyciu nożyc. Trawa po koszeniu nie obsycha na końcówkach. Samo koszenie jest dla trawnika mniej dotkliwe. Co do tego, że kosiarki koszą za nisko, to o ile w kosiarkach rotacyjnych bardzo niskie koszenie szkodzi trawnikowi, to w przypadku kosiarki wrzecionowej możliwe jest uzyskanie trawnika o wysokości nawet grubo poniżej 1 cm bez szkody dla trawy.
Oczywiście nie jesteśmy w stanie osiągnąć takiego efektu jednorazowym koszeniem. Należy pamiętać, że trawę możemy jednorazowo przyciąć o max. 1/3 wysokości.
Jeśli ktoś nie wierzy w trawnik o wysokości kilku mm proszę popatrzeć na pola golfowe i tzw. puty, czyli wykoszone niziutko miejsca w okolicach dołka. Trawa koszona jest tam właśnie kosiarkami wrzecionowymi.
Dzisiejsze kosiarki wrzecionowe, mimo tego, że zasadą pracy są to te same, wynalezione przed prawie 200 laty, różnią się bardzo od tej pierwszej. Od najmniejszych kosiarek, lekkich, cichych, do pchania ręcznie, które w zupełności wystarczą na przydomowy trawnik o pow. 400-500m2, poprzez napędzane silnikami spalinowymi, samojezdne maszyny, skończywszy na całych modułach podczepianych pod ciągnik do koszenia wielkich areałów.
Te ostatnie wykorzystywane są w większości (jak nie we wszystkich) gospodarstw produkujących trawę z rolki. Doskonały, estetyczny wygląd, mocny, rozwinięty system korzeniowy, perfekcyjna zieleń. To zalety takiego trawnika uzyskiwane między innymi przy pomocy kosiarek wrzecionowych, właśnie ze względu na sposób cięcia źdźbeł trawy.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą małych kosiarek wrzecionowych, dedykowanych do pielęgnacji trawników.